تبلیغات
ورود به بهره وری در سرزمین اسلامی ایران ( وبسا ) : منابع طبیعی ، سرمایه ، کار ، مدیریت ، برنامه ، سازمان ، آموزش نیروی انسانی ، مهارت ، تولید ، رشد ، توسعه ، افزایش قدرت ملی - رئیس جمهور و اقتصاد ایران منهای بهره وری ؟! .
ورود به بهره وری در سرزمین اسلامی ایران ( وبسا ) : منابع طبیعی ، سرمایه ، کار ، مدیریت ، برنامه ، سازمان ، آموزش نیروی انسانی ، مهارت ، تولید ، رشد ، توسعه ، افزایش قدرت ملی
آیت الله العظمی آقا سید یحیی موسوی یزدی:«یک قلم نی از یزد به نجف بردم و مدٌت نه سال با آن نوشتم و دوباره آن را به یزد بازگرداندم
.Tehran.Iran.alireza ayatollahi
علیرضا آیت اللهی دارای تحصیلات دکترا در اقتصاد و جامعه شناسی کار در دانشگاه اکس - مارسی فرانسه ، تحصیلان دکترای بهره وری سرزمین ، مدرس دروس برنامه ریزی اقتصادی و ارزشیابی طرحها در دانشگاه علامه طباطبائی و مراکز آموزش عالی ، مترجم کتاب بهره وری از زبان فرانسه ، و مطالعاتی متعدد در این زمینه می باشد . وبلاگ حاضر نتیجه گیری از آموزش ، پژوهش و تجارب گذشته ی وی در خدمت به ایران آینده است

رئیس جمهور و اقتصاد ایران منهای بهره وری ؟! .

سه شنبه 23 دی 1393

نویسنده: ayatollahi-alireza.Tehran.Iran. علی رضا آیت اللهی |


مشروح سخنان روحانی ، رئیس جمهور در همایش اقتصاد ایران (14 / 10 / 1393 ) :

http://rouhani.ir/ 16 / 10 / 1393

اقتصاد باید از انحصار و رانت نجات یابد / کشور با انزوا نمی تواند رشد مستمر داشته باشد / آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست
رئیس‌جمهور با بیان‌ این‌که در کشور ما سال‌ها و دهه‌ها است که اقتصاد به سیاست یارانه می‌دهد، تصریح کرد: اقتصاد ما هم به سیاست خارجی و هم به سیاست داخلی یارانه می‌دهد و خوب است که یک بار هم شده برعکس عمل کنیم و از سیاست داخلی و خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم تا ببینیم زندگی و معیشت مردم و اشتغال جوانان چه خواهد شد.
دکتر روحانی اظهار کرد: خوب است بعد از 36 سال یک بار هم که شده این اصل قانون اساسی را اجرا کنیم و برای مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای آنکه قانونی در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه را مستقیم به آرای مردم و همه‌پرسی بگذاریم.
حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی در اولین كنفرانس اقتصاد ایران با تشریح وضعیت اقتصادی کشور در زمان آغاز به كار دولت یازدهم گفت: دولت یازدهم سال گذشته كار خود را در شرایط خاص اقتصادی آغاز كرد كه تیتر آن را می توان ركود تورمی نامید و این تیتری گویا برای اقتصاد كشور در آن مقطع است.
رییس جمهوری افزود: در دو سال پیاپی رشد اقتصاد كشور منفی ۶.۸ و ۶.۹ بود و رقم تورم از مرز ۴۰ درصد عبور كرده بود و بازار پولی و شرایط ارزی متلاطم بود به گونه ای كه پیش بینی آینده را دشوار می نمود و از سوی دیگر دولت دارای بدهی های هنگفتی به نظام بانكی و پیمانكاران بود و این همه در كنار دهها مشكل اقتصادی دیگر، وضعیتی بود كه دولت در آن شرایط كار خود را آغاز كرد.
دكتر روحانی با بیان اینکه اقتصاد كشورمان در آغاز فعالیت دولت یازدهم و ماه های قبل از آن اشتغال زا نبود و در زمینه اشتغال با مشكلات فراوانی مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: با اینكه وضعیت درآمد ارزی كشور بخصوص در نیمه دوم دهه ۸۰ نسبتا بالا بود با این حال بین سال های ۸۵ تا ۹۰ اشتغال خالص تقریبا صفر بود و این نشان می دهد كه با درآمد ارزی بالا هم مشكل اشتغال حل نمی شود.
دكتر روحانی بزرگترین مشكل و معضلی كه دولت یازدهم در روز اول آغاز به كار خود با آن مواجه بود،عدم استفاده از نظرات كارشناسان دانست و اظهار داشت: بزرگترین معضل، عدم استفاده از تجربه و دانش اندیشمندان، دانشگاهیان ،صاحبنظران و كارآفرینان بود و اقتصاد کشور در آن مقطع به دنبال خود درمانی بود و عده ای داروها و مسكن هایی را در راستای خود درمانی برای اقتصاد تجویز می كردند و نتیجه خود درمانی نیز كاملا مشخص است كه چه می شود....
دكتر روحانی تصریح كرد: اولین تصمیم دولت یازدهم این بود كه در هر گامی كه بخصوص در بخش اقتصاد برمی دارد با صاحب نظران مشورت كرده و از دیدگاه های آنها استفاده نماید و معتقدیم تضارب آرا همیشه مفید است.
...دكتر روحانی در ادامه با بیان اینكه در كشور ما سال ها و دهه ها است كه اقتصاد به سیاست یارانه می دهد . بیایید یك دهه هم امتحان كرده و از سیاست داخلی و خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم تا ببینیم، وضعیت زندگی، معیشت و اشتغال جوانان چگونه خواهد شد.
... تمایل دارم برای یك بار هم شده برای اجرای مسئله بسیار مهمی كه برای همه اهمیت دارد، از مردم سوال شود.

 اقتصاد كشورمان بیشتر سیاسی است و با سیاست خارجی و داخلی تلفیق شده است.

...نمی شود در كشور یك نهادی كار اقتصادی انجام دهد ولی مالیات نپردازد و زمانی كه گفته می شود باید فلان نهاد هم مالیات بپردازد، ببینید كه چه بساطی راه می اندازند....
.... اقتصاد باید از انحصار و رانت نجات پیدا كرده و رقابتی شود و همه دستگاه های دولتی نیز باید فعالیت های اقتصادی خود را به صورت شفاف اطلاع رسانی كنند به گونه ای كه همه مردم از آمار و ارقام و طرح های اقتصادی باخبر باشند.
 اگر در اقتصاد رانت نباشد و بتوانیم با فساد مقابله كنیم ،حركت اقتصادیمان سرعت پیدا خواهد كرد.
 شرایط اقتصادی كشور ما به گونه ای نیست كه اقتصادی محض باشد بلكه مسائل سیاست داخلی و سیاست خارجی و مباحث حاشیه ای در آن تاثیر دارد لذا لازم است در تصمیم گیری های اقتصادی ملاحظات زیادی را مورد توجه قرار داد تا در كنار بسته اقتصادی از آن پشتیبانی كند ....
 دولت در این مدت توانسته تورم را مهار كرده و همزمان رشد اقتصادی نیز ایجاد كند و یكی از موضوعات مهم این است كه صاحب نظران اقتصادی شرایط موجود را برای مردم تشریح كنند.
... اگر در بخش اقتصادی مردم با اقدامات انجام شده همراه نباشند، شكست می خورد لذا از رسانه های عمومی درخواست می كنم که دولت را نقد كنند و اگر انتقاد سازنده باشد بسیار مفید هم است اما باید حواسمان جمع باشد و مراقب بود كه به اعتماد مردم صدمه زده نشود. اگر حركت موفقی از سال گذشته شروع شده به خاطر سرمایه اجتماعی اعتماد مردم به این دولت بود و مردم قبول كردند كه این دولت بدون مشورت های علمی كاری انجام نمی دهد و اعتماد كردند كه این دولت به آنها دروغ نمی گوید اینها مسایل خیلی مهمی است كه نباید صدمه بخورد چرا كه اگر از دست بروند موفقیتی هم نخواهیم داشت.
رییس جمهوری خاطر نشان كرد: بعد از كنترل تورم ، در سال جاری و در دو فصل پیاپی نسبت به سال گذشته رشد بالای ۴ درصد داشتیم و این بسیار امیدوار كننده است و به رغم همه مشكلات، امسال را در شرایطی به پایان می رسانیم كه تورم به مراتب كمتر از ۲۰ درصد خواهد بود و نیز بعد از دو سال رشد منفی كه در تاریخ کشور بی سابقه بوده ،دارای رشد مثبت خواهیم بود.
.... مهار تورم در سال های آتی با قوت ادامه پیدا خواهد كرد تا در سال ۹۶ كه پایان كار دولت است بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تورم یک رقمی شود.
رییس جمهوری افزود: موضوع مهمتر از مهار تورم، مسئله رشد اقتصادی است كه به فضل الهی رشد مثبت نیز آغاز شده و باید استمرار یابد.
دكتر روحانی با تاكید بر اینكه دولت به دنبال توسعه مستمر و پایدار و همه جانبه است ،ضرورت تعامل با كشورهای جهان را مورد تاكید قرار داد و گفت: تجربه زندگی سیاسی ما نشان می دهد كه كشور نمی تواند با انزوا رشد مستمر داشته باشد البته این موضوع بدین معنا نیست كه از اصول و آرمان های خود دست برداریم ضمن اینکه اساسا در روند مذاكرات كسی از اصول و آرمان ها سخن نمی گوید بلكه در آن جا اصل مهم، موضوع منافع ملی است و هر كشوری به دنبال منافع ملی خویش است.

.... اصول و آرمان ها به سانتریفیوژ ها وصل نیست بلكه به قلب، مغز و اراده ما متصل است كه باید این اتصال را هرچه بیشتر تقویت كنیم.

 به عنوان رییس جمهور تردید و واهمه ای ندارم که مشکلات را با مردم در میان بگذارم.
.... لازمه پیشرفت و موفقیت در تمامی مسایل، وجود هماهنگی و همكاری بین همه قوا و دستگاه ها و نهادها است اظهار داشت: چنین نیست كه همه كارها حتی در زمینه اقتصاد در دست دولت باشد و دولت به تنهایی برای آن تصمیم گیری كند. دولت، مجلس، قوه قضاییه، شورای نگهبان و همه دستگاهها در كنار هم و هماهنگ با یكدیگر می توانند، تصمیمات موفقیت آمیزی اتخاذ كنند و همه ما بایستی در سیاست های كلی از چارچوبی كه رهبر معظم انقلاب ترسیم كرده اند، تبعیت كنیم.
رییس جمهوری خاطر نشان كرد: عده ای چنین عنوان می كنند كه دولت به فلان وعده خود عمل نكرده است در حالی كه همه یقین داشته باشند كه هیچ وعده ای نبوده كه به مردم داده باشیم و آن را شروع نكنیم اما اینكه به پایان و نتیجه برسد نیازمند آن است كه همه با هم همكاری كنند.
دكتر روحانی ضرورت حضور مردم در صحنه و حمایت از دولت را مورد تاكید قرار داد و با بیان اینكه به رغم همه مشكلات اگر ملت بطور یكپارچه در صحنه باشند و دولت نیز مردم را صاحب اختیار بداند می توان از همه مشكلات عبور كرد ....
رییس جمهوری در ادامه كاهش قیمت نفت را مورد اشاره قرار داد و گفت: بی تردید اگر ایران تولید كننده ۱۰ میلیون بشكه نفت در روز بود می توانست وزن و تاثیر بیشتری در بازار نفت داشته باشد و معتقدیم در صحنه ارتباط با دنیا هر چقدر قوی تر باشیم دیرتر صدمه خواهیم دید و چنانچه در عرصه های مختلف از جمله انرژی،راه آهن، آب،برق و گاز با كشورهای مختلف ارتباط تنگاتنگ داشته باشیم، امنیت ملی ما هر چه بیشتر تقویت می شود.
 یكی از مباحث كنفرانس می تواند این باشد كه برای ادامه مهار تورم، ادامه رشد اقتصادی و نیز چگونگی بودجه نویسی و موضوع یارانه ها به دولت راه حل ارائه دهد.
... اینكه عده ای كه نیاز ندارند نباید یارانه دریافت كنند مورد وفاق همگانی است اما موضوع مهم این است كه چگونه می توان كسانی را كه نیاز دارند از افرادی كه نیاز ندارند ،با کمترین اشتباه تشخیص داد در حالیكه سیستم اطلاعاتی جامع و كامل برای جمعیت كشور وجود ندارد و یكی از دستورات این كنفرانس می تواند ارائه راه حل هایی در این زمینه باشد.
دكتر روحانی اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی را مورد تاكید قرار داد و گفت: متاسفانه این اصل ناقص اجرا شده و در بعضی موارد به بیراهه رفته است و باید برای چگونگی اصلاح و اجرای درست آن چاره اندیشی شود.
 تا زمانی كه اقتصاد به مردم واگذار نشود درست نخواهد شد 
رییس جمهوری محدودیت منابع دولت و نیز توجه به عدالت را در مسیر اصلاح اقتصادی مورد تاكید قرار داد و گفت: برای پیشرفت اقتصادی نمی توان بخشی از جامعه را رها كرده و نسبت به سرنوشت آنها بی تفاوت بود. وظیفه دینی و اخلاقی به ما حكم می كند كه قشر مستضعف و بسیار كم درآمد جامعه را مورد توجه ویژه قرار دهیم.
..... اقتصاد باید اشتغال زا باشد . باید بدنبال رشد مستمر، پایدار و اشتغال زا در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشیم و بجایی برسیم كه تصمیم چند كشور كوچك و یا فلان ابرقدرت و حتی خشكسالی ها نتواند به اقتصاد کشورمان صدمه بزند.
رییس جمهوری تصریح كرد: باید بدنبال اقتصاد قوی و توانمند با تكیه بر اقتصاد بومی و صادرات بیشتر باشیم و صادرات غیرنفتی باید بتدریج جای صادرات نفتی را بگیرد ....

* دانلود متن کامل سخنان رئیس جمهور: PDF

نظرات() 
pattaya viagra buy
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:20 ب.ظ

Hiya! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ayatollahi-alireza.Tehran.Iran. علی رضا آیت اللهی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :