تبلیغات
ورود به بهره وری در سرزمین اسلامی ایران ( وبسا ) : منابع طبیعی ، سرمایه ، کار ، مدیریت ، برنامه ، سازمان ، آموزش نیروی انسانی ، مهارت ، تولید ، رشد ، توسعه ، افزایش قدرت ملی - بهره وری در آب و انرژی بسیار پائین است
ورود به بهره وری در سرزمین اسلامی ایران ( وبسا ) : منابع طبیعی ، سرمایه ، کار ، مدیریت ، برنامه ، سازمان ، آموزش نیروی انسانی ، مهارت ، تولید ، رشد ، توسعه ، افزایش قدرت ملی
آیت الله العظمی آقا سید یحیی موسوی یزدی:«یک قلم نی از یزد به نجف بردم و مدٌت نه سال با آن نوشتم و دوباره آن را به یزد بازگرداندم
.Tehran.Iran.alireza ayatollahi
علیرضا آیت اللهی دارای تحصیلات دکترا در اقتصاد و جامعه شناسی کار در دانشگاه اکس - مارسی فرانسه ، تحصیلان دکترای بهره وری سرزمین ، مدرس دروس برنامه ریزی اقتصادی و ارزشیابی طرحها در دانشگاه علامه طباطبائی و مراکز آموزش عالی ، مترجم کتاب بهره وری از زبان فرانسه ، و مطالعاتی متعدد در این زمینه می باشد . وبلاگ حاضر نتیجه گیری از آموزش ، پژوهش و تجارب گذشته ی وی در خدمت به ایران آینده است

بهره وری در آب و انرژی بسیار پائین است

چهارشنبه 14 مرداد 1394

نویسنده: ayatollahi-alireza.Tehran.Iran. علی رضا آیت اللهی |

ایسنا . سرویس: اقتصادی - انرژی
یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۴
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در مورد مسائل مطرح شده در روزهای اخیر مبنی بر عدم صحت آمار وزارت نیرو به ویژه در بخش آب مصرفی کشاورزی گفت: معتقد نیستم که مشکل در کشور ما آمار است بلکه عملکرد وارزیابی نشان می دهد که فاصله زیادی با الگوهای صحیح مصرف داریم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا دائمی با تاکید بر این‌که در مورد آمار و اطلاعات وزارت نیرو ابهامی وجود ندارد، افزود: در حال حاضر در بخش کشاورزی براساس آمارهای وزارت جهاد کشاورزی به ازای هر کیلوگرم محصول خشک دو متر مکعب آب مصرف می‌شود که این موضوع نشان دهنده فاصله زیاد با شاخص‌های بین المللی است.
فجایع عربستان و لیبی به خاطر استفاده از آب‌های ژرف است
وی با اشاره به فجایعی که در عربستان سعودی و لیبی رخ داده است گفت: عربستان از 15 سال گذشته از آب های ژرف استفاده کرده درحالی که این آب‌ها تجدیدپذیر نیستند وتنها یک بار امکان استفاده از آن وجود دارد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با تاکید بر این‌که از لحاظ علمی مصرف آب های ژرف جز در موارد خاص در خشکسالی های بلند مدت و در آینده دور توصیه نمی‌شود گفت:‌ در حال حاضر وجود آب‌های ژرف در ایران در حال مطالعه است.
هیچ‌گاه قیمت تمام‌شده آب و برق را از مردم نمی‌گیریم
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از تعدیل قیمت آب و برق در بلند مدت خبر داد و گفت: گام اول تعدیل قیمت‌ها در سال 92 برداشته شده و تدریجا در بلند مدت قیمت آب و برق تعدیل پیدا می‌کند.
وی در مورد افزایش پلکانی قیمت آب و برق و رسیدن آن به هزینه تمام شده تا پایان برنامه پنجم توسعه گفت: هدفگیری و برنامه ما رساندن تعرفه آب و برق به قیمت تمام شده نیست و در هر صورت در کشورمان باید در این زمینه یارانه بدهیم چرا که کشور از ثروت لازم برخوردار است اما ابزار اقتصادی باید به گونه‌ای باشد که به آستانه اثرگذاری برسد.
وی تصریح کرد: وقتی کالایی انقدر ارزان باشد که در مصرف آن مرز قائل نشویم بهره وری آن کالا کاهش پیدا می کند؛ ما به دنبال افزایش بهره وری هستیم اما نمی خواهیم قیمت تمام شده را از مردم بگیریم.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با تاکید بر این‌که می خواهیم قیمت آب و برق به گونه‌ای شود که از آب و برق به درستی استفاده شود گفت: معتقدیم در کشور ما اساسا باید به آب و برق یارانه داده شود تا زمانی که توانمندی جامعه به گونه‌ای باشد که از یارانه خود را بی نیاز بداند.
پرداخت 300 میلیارد تومان بودجه تامین فوری آب
دائمی در مورد تخصیص 300 میلیارد تومان اعتبار برای تامین فوری آب 12 کلانشهر گفت: این اعتبار پرداخت شد؛ از اوج مصرف تابستان عبور کردیم و اکنون مقداری در حاشیه ایمنی قرار گرفته‌ایم. هر چند با کمبود اعتبارات، کاهش روان‌آب‌ها و بارندگی‌ها مواجه بودیم امیدواریم بارندگی‌های پاییزه کمک کند که از وضعیت کنونی خارج شویم.
وی در مورد زمان تخصیص 300 میلیارد تومانی نیز گفت: بین پیمانکاران و وزارت نیرو اعتماد به گونه‌ای است که به خاطر اعتبارات کارها و ماموریت‌ها موکول به زمان دیگر نمی‌شود.اعتبار 300 میلیارد تومان در مرداد ماه داده شد گرچه ترجیح ما این بود که زودتر اعتبار را بگیریم اما توزیع اعتبارات محدودیت‌هایی دارد.
بهبود وضعیت اعتباری نیرو در سه سال آینده
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در مورد درخواست وزارت نیرو برای تقویت بودجه 94 نیز گفت:‌در بودجه سال 93 ظرفیت های خوبی برای وزارت نیرو دیده شد که از آن استفاده می کنیم، امیدواریم تعادل اعتباری و بودجه‌مان در برنامه چهار ساله که یک سال از آن در حال گذر است به وجود آید و با این کار وضعیت اعتباری وزارت نیرو در سه الی چهار سال آینده بهبود پیدا می‌کند.
دائمی با تاکید بر این‌که ظرفیت‌های بودجه 93 برای پرداخت بخش‌هایی از بدهی‌ها و تسریع طرح‌ها یاری مان کرد گفت:‌امیدواریم این ظرفیت‌ها ادامه پیدا کند. گرچه باید توجه داشت وجود ظرفیت‌های بودجه 93 به این معنا نیست که تصور شود کل بدهی‌هایمان در سال 1393 پرداخت کنیم در حالی که پرداخت بدهی‌ها به صورت تدریجی خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد که در سه سال آینده مشکلات باقیمانده حل شود.
صرف هزینه زیاد در پی شنیده نشدن توصیه‌های وزارت نیرو در مسکن مهر
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در مورد تکمیل زیرساخت‌های مسکن مهر و تاخیرهای بوجود آمده در تحویل واحدها به خاطر نبود زیرساخت‌های آب و برق گفت: تکمیل زیرساخت‌های آب و برق مسکن مهر سرعت می گیرد. اجرای زیرساخت مسکن مهر در برخی مناطق با پیچیدگی‌های بسیار مواجه است چرا که در انتخاب محل ساخت مسکن‌ها توصیه‌های وزارت نیرو شنیده نشده است.
دائمی تصریح کرد: وقتی می خواهیم آمایش دهیم و مسکن مهر ایجاد کنیم اولین سوال این است که آیا آب ، برق، گاز و راه در آن منطقه وجود دارد یا خیر. امروز باید با هزینه‌های بسیار زیاد آب، فاضلاب و برق را در مسکن مهر تامین کنیم.
وی تاکید کرد:‌باید توجه کرد که اجرای مسکن مهر به تعداد یک میلیون و 200 هزار نیز کار کوچکی نبود، سعی می کنیم تحویل واحدها به خاطر کمبود آب و برق به تعویق نیفتد گرچه با محدودیت های اعتباری مواجه هستیم.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در مورد تخصیص 300 میلیارد تومان برای بودجه مسکن مهر برای تکمیل زیرساخت آب و برق گفت: در سال جاری بخشی از اعتبارات را توانستیم دریافت کنیم.
بهره وری در آب و انرژی بسیار پایین است
دائمی با تاکید بر این که بهره وری در حوزه انرژی و آب با توجه به موثر نبودن ابزار اقتصادی بسیار پایین است، گفت: به خاطر تعرفه پایین و نبود الزام مصرف درست از مولفه‌های انرژی و آب به خوبی استفاده نمی‌شود. به ویژه در شرایط کنونی که با خروج از رکود توسعه صنعتی در کشور شکل می گیرد باید آب وبرق به میزان لازم تامین شود.
وی در مورد مساله بحران آب و خشکی درکشور تاکید کرد: موافق مطرح کردن عنوان بحران نیستم چرا که خشکی در کشور ما وجود دارد و نسل در نسل با مشکلات کمبود آب در کشور مواجه بوده و هستیم و یکی از موارد محدودکننده کشور همواره مساله آب بوده است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو افزود: همچنین تولید برق با سرعت زیادی صورت می گیرد اما تغییر الگوی زندگی مردم باعث افزایش تصادی نیاز به آب و برق و بالا رفتن وابستگی زندگی به این دو مولفه شده است.
دائمی با تاکید بر این‌که زیرساخت‌ها باید به گونه‌ای تامین شود که آب و برق مورد نیاز بخش خانگی، صنعت و کشاورزی تامین شود گفت: باید مصرف آب و برق در حد استانداردهای جهانی باشد اما هم اکنون فراتر از استانداردها از آب و برق استفاده می کنیم.
وی با تاکید بر این‌که بحران در یک بازه زمانی ناشی از یک پدیده غیر مترقبه وجود دارد گفت:‌ در حالی که مصرف آب وبرق در کشور از الگوی نامتعادل پیروی می کند دیگر بحران نیست و باید این مشکل برطرف شود؛ ‌الگوی مصرف ما هنوز در مرحله فراوانی است و باید الگوها را اصلاح کنیم.
رفع وقفه مشارکت بخش خصوصی
دائمی با اشاره به این‌که مشارکت بخش خصوصی برای ما بسیار مهم است گفت: روش های مشارکت بخش خصوصی را جمع بندی کردیم و وقفه‌ای که در سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی بوجود آمده بود با کمک قوانین در حال رفع است.
وی در پایان تاکید کرد:‌ با استفاده از تضمین سود و منطقی بودن قیمت خرید تضمینی مشارکت بخش خصوصی در حوزه نیرو تسریع پیدا می کند.

نظرات() 
http://pamelalovas.hatenablog.com/
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:21 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and
wanted to say that I've really enjoyed browsing your blog posts.
After all I will be subscribing to your feed and
I hope you write again very soon!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ayatollahi-alireza.Tehran.Iran. علی رضا آیت اللهی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :