تبلیغات
ورود به بهره وری در سرزمین اسلامی ایران ( وبسا ) : منابع طبیعی ، سرمایه ، کار ، مدیریت ، برنامه ، سازمان ، آموزش نیروی انسانی ، مهارت ، تولید ، رشد ، توسعه ، افزایش قدرت ملی - چهره اقتصاد و....کشور
ورود به بهره وری در سرزمین اسلامی ایران ( وبسا ) : منابع طبیعی ، سرمایه ، کار ، مدیریت ، برنامه ، سازمان ، آموزش نیروی انسانی ، مهارت ، تولید ، رشد ، توسعه ، افزایش قدرت ملی
آیت الله العظمی آقا سید یحیی موسوی یزدی:«یک قلم نی از یزد به نجف بردم و مدٌت نه سال با آن نوشتم و دوباره آن را به یزد بازگرداندم
.Tehran.Iran.alireza ayatollahi
علیرضا آیت اللهی دارای تحصیلات دکترا در اقتصاد و جامعه شناسی کار در دانشگاه اکس - مارسی فرانسه ، تحصیلان دکترای بهره وری سرزمین ، مدرس دروس برنامه ریزی اقتصادی و ارزشیابی طرحها در دانشگاه علامه طباطبائی و مراکز آموزش عالی ، مترجم کتاب بهره وری از زبان فرانسه ، و مطالعاتی متعدد در این زمینه می باشد . وبلاگ حاضر نتیجه گیری از آموزش ، پژوهش و تجارب گذشته ی وی در خدمت به ایران آینده است

چهره اقتصاد و....کشور

چهارشنبه 14 بهمن 1394

نویسنده: ayatollahi-alireza.Tehran.Iran. علی رضا آیت اللهی |

.
.
تلخیص

.

94/11/13 - 19:31شماره: 13941113001294

مشروح/روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
اصلاً نمی‌خواهیم از پول‌های آزاد شده استفاده کنیم/هیچ‌کس با صندوق انتخابات قهر نکند/
رئیس‌جمهور فرانسه گفت می‌خواهد برای جوانان ایران اشتغال ایجاد کند
رئیس‌جمهور درباره پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور گفت: این پول‌ها هر چقدر که بوده آزاد شده و ما اصلاً از این پول‌ها نمی‌خواهیم استفاده کنیم .....
رئیس‌جمهور ادامه داد: ملت ایران گل را در جواب گلوله انتخاب کردند و حتی مخالفان این انقلاب با دیدن این صحنه‌ها جذب این مردم و انقلاب شدند، همان انتخاب گل به‌جای گلوله بود که توانست همه را جذب کند. ایرانیان ملتی هستند اهل منطق و مدارا و البته تهدیدی برای کسی نیستند، ملت ایران می‌توانند ثباتی برای خودشان و منطقه باشند و امروز دنیا به گونه دیگری به ملت ما نگاه می‌کند.
... وقتی می‌خواستیم فعالیت بانکی انجام دهیم بحث این نبود که غرب با ما کار بانکی انجام نمی‌داد، بلکه همسایگان و دوستان ما هم با ما کار بانکی انجام نمی‌دادند یا اگر می‌خواستیم در شرایط تحریم یک بشکه نفت بیش‌تر بفروشیم، دوستان و همسایگان ما هم نفت نمی‌خریدند.
... دشمنان ما موفق شده بودند حصاری را اطراف ایران ایجاد کنند بر مبنای یک اتهام واهی و غیرواقعی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران یک تهدید برای کشورهای منطقه است و امنیت جهانی را تهدید می‌کند، هدف این بود این دیوار مخوف برداشته شود تا راه برای مردم و زندگی‌شان باز شود.
... ما به دنبال این بودیم که با اجرای برجام راه برای فعالیت‌های اقتصادی مردم باز شود و موانع برطرف گردد، یکی از اهداف مهم ما در برجام این بود که مردم در رفاه بیش‌تری قرار گیرند، رفاه مردم،‌ معیشت بهتر مردم، یکی از اهداف اصلی ما بود، درست است که ما در برجام به دنبال آن بودیم که قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران لغو شود و حقوق جمهوری اسلامی ایران در غنی‌سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شود، اما یکی از اهداف ما این بود که مردم در رفاه بیش‌تری زندگی کنند.
... ما نیازمند صادرات و واردات هستیم و به تعامل با جهان احتیاج داریم، البته این بدان معنا نیست که همه مشکلات کشور با تعامل با جهان حل می‌شود، اما یکی از شرایط رفاه اجتماعی و رشد و توسعه یک کشور در تعامل با دنیاست، البته اساس فعالیت داخلی خود ماست و مردم ما باید فعال شوند، کارآفرینان ما باید از این پس بیش‌تر تلاش کنند، ولی ما باید موانع را از پیش پای مردم برمی‌داشتیم.
رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود درماه‌های اخیر مردم منتظر فرجام برجام بودند، دولت شما وعده‌هایی در این زمینه داده بود که خوشبختانه این اتفاق افتاد و مردم امیدوار شدند موضوع بیکاری و اشتغال حل شود و چرخ‌های صنعت بچرخد، مقام معظم رهبری فرمودند نباید چشم به دست بیگانگان بدوزیم و باید به اقتصاد مقاومتی تکیه کنیم، می‌توانید زمانی را به مردم اعلام کنید که اولین آثار اجرای برجام را در زندگی خود مشاهده کنند؟ توضیح داد: امید ما به مردم است و چشم ما به تلاش مردم دوخته شده است، دولت به تعبیری می‌توانم بگویم که معتقد نیست در صحنه‌های سیاسی و اقتصادی بازیگر اصلی است، بلکه دولت یاریگر اصلی است و کار باید در دست مردم باشد، یکی از شعارهای اصلی این دولت این بود که کار را باید به کاردانان سپرد، کار باید به بخش خصوصی سپرده شود.
...با لطف و عنایت حق و در کنار ایستادگی و استقامت مردم و تلاش همه ارکان کشور و قوای سه‌گانه، با اجرای برجام این موانع برداشته شد، مقام معظم رهبری فرمودند تحریم‌ها 40 درصد مشکلات را ایجاد کرده بود، 60 درصد مشکلات مربوط به تحریم‌ها نمی‌شود، مربوط به مسائل داخلی خودمان می‌شود.
... در همین سفر اخیر که به دو کشور اروپایی داشتم، اعضای دولتمردان محدود بود و جمعیت اصلی مربوط به صنعتگران، کارآفرینان و بخش خصوصی بود که در همه جا حضور داشتند.
رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این اشتیاق دنیا برای ارتباط با ما برای این است که ما مصرف‌کننده باشیم و یا بازارهای آنها را در دست خود بگیریم، تصریح کرد: من قبلا در گفت‌وگوی صمیمی به مردم خود گفتم که بعد از برجام یک خطری که وجود دارد آن است که ما به شیوه سابق برگردیم و آن شیوه مبتنی بر این بود که ما نفت می‌فروختیم و با پول نفت کالاهای مصرفی خود را وارد می‌کردیم. البته کالای غیرمصرفی که ایراد ندارد که ما وارد کننده باشیم اما برخی ضرورت‌ها بوده است که ما برخی کالاها را مانند ذرت، گندم و شکر نداشتیم و آن را وارد می‌کردیم.
وی ادامه داد: واردات همیشه بد نیست اما واردات در جایی که کشور قدرت تولید دارد و ما از قدرت تولید بیرون استفاده کنیم درست نیست. در حالی که اگر واردات برای کالاهای واسطه‌ای یا کالاهای سرمایه‌ای و یا کالاهای اساسی ضروری باشند مشکلی ندارد.
ما قدم به قدم از این اعتیاد فاصله پیدا می‌کنیم و ما در بودجه‌ای که تقدیم مجلس کردیم تکیه ما به بودجه نفت حدود 25 درصد است و 75 درصد به غیر از نفت وابسته شدیم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا کاهش وابستگی به بودجه نفت امری ناگریز بوده یا مبتنی بر برنامه‌ریزی بوده است،‌ تصریح کرد: گاهی وقت‌ها حوادثی انسان را وادار به اقداماتی می‌کند، برای مثال ما در جنگ خیلی چیزها را ساختیم به خاطر اینکه جنگ بود و دنیا به ما سلاح نمی‌داد. شاید اگر جنگ نبود ما آن کالاها را با تاخیر می‌ساختیم اما شرایط ما را وادار کرد که کالاها را سریع‌تر بسازیم و همه توان خود را به کار بگیریم.
روحانی اظهار داشت: این امر جزو برنامه‌های کلی و سیاست‌های کلی است که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند، که قدم به قدم از وابستگی به نفت فاصله بگیریم و حتی از خام‌فروشی نیز فاصله بگیریم. بنابراین در قدم‌های بعدی به جای آنکه گاز را بفروشیم باید گاز را تبدیل به پتروشیمی کرده و در آن صورت بفروشیم.
وی ادامه داد: کاهش نفت با این شدت قابل پیش‌بینی نبود که از 110 و 120 دلار به زیر 30 دلار برسیم بنابر این باید اراده ما آن باشد که اگر قیمت نفت بالا رفت اتکای ما به صادرات غیرنفتی باشد، چرا که ما بازار می‌خواهیم.
روحانی تصریح کرد: ما در شرایط جدید شاهد سفر رئیس‌جمهور روسیه در اوایل آذر ماه بودیم،؛ همچنین رئیس‌جمهور چین اوایل بهمن ماه به ایران آمد و من سفری به دو کشور مهم اروپایی داشتم و هیأت‌های تجاری به طور منظم به تهران می‌آیند و هم اکنون ده‌ها هیأت تجاری در تهران هستند و فعالیت می‌کنند. بنابراین اساس برنامه آن است که ما نمی‌خواهیم نگاه به غرب داشته باشیم، اینکه بگوییم حال که راه باز شده است پس به سمت غرب و اروپا برویم بلکه ما باید از تمام کشورها استفاده کنیم و ایران باید یک فضایی باشد که ما در یک فضای رقابت باکسانی که می‌خواهند با ما کار کنند، انتخابگر باشیم چرا که در دوران تحریم یکی از مشکلات این بود که ما نمی‌توانستیم انتخاب کنیم و کشورهایی که با ما کار می‌کردند محدود بودند.
روحانی تصریح کرد: ما از مزیت همه کشورها باید استفاده کنیم. کشورهای مهمی مانند ژاپن و هند در آسیا وجود دارد و برای ما رابطه با آسیا بسیار مهم است و ما در سفر رئیس‌جمهور چین تصمیم گرفتیم به یک قرارداد بلندمدت 25 ساله برسیم و این را اعلام کردیم و تصمیمات مهمی در این سفر اتخاذ شد.
... اما امروز مبنای ما این است که سرمایه خارجی وارد ایران شود و با این سرمایه در تولید برای اشتغال جوانان‌مان با یکدیگر شراکت کنیم و بازارها را تصرف کنیم.
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود افزود: به طور مثال خودرو یک صنعت بسیار مهمی به شمار می‌رود زیرا هم اشتغال‌آفرین است و هم موجب رفع ضرورت مردم در حوزه حمل‌ونقل می‌شود و ما در مسئله خودرو باید به کلاس جهانی برسیم و باید خودرو را صادر کنیم.
روحانی افزود: هم اکنون در قراردادهای اخیر که با کشورهایی که اخیراً سفری به آنها داشتم انجام گرفته مبنا بر این است که آنها سرمایه خود را وارد کشورمان کنند و خودرو در کلاس بالا تولید شود و حداقل 30 درصد از تولید این خودروها صادر شود، ما تا وارد رقابت و صادرات نشویم نمی‌توانیم کیفیت کالاها را افزایش دهیم و نمی‌توانیم با دنیا درباره صادرات کالای غیرنفتی رقابت کنیم.
... هم اکنون برای خرید هواپیما قراردادی که شرکت ایران ایر بسته یک قرارداد 16 ساله است یعنی تا پرداخت قسط آخرش 16 سال است از طرفی ما از پول نفت برای خرید هواپیما استفاده نمی‌کنیم در حالی که قبلاً پول نفت را می‌دادیم و هواپیمای دست دوم می‌خریدیم.
روحانی با بیان اینکه هم اکنون حتی یک دلار از پول نفت را برای خرید هواپیما استفاده نمی‌کنیم، گفت: هواپیما وارد کشور می‌شود و اینجا حمل مسافر می‌کند و بخشی از درآمد ایجاد شده را به عنوان اجاره پرداخت می‌کند و سپس ظرف 8 سال با پرداخت این اجاره‌ها که بابت قیمت هواپیما هم حساب می‌شود به عنوان مالک هواپیما شناخته خواهد شد، بنابراین این طور نیست که ما پول نفت را بدهیم و هواپیما بخریم زیرا بحث این است که هواپیما وارد کشور شود و اشتغال ایجاد کند و شاهد توسعه ناوگان حمل‌ونقل هوایی باشیم.
وی افزود: همانطور که می‌دانید در سال گذشته میلادی مردم کشور ما 5 میلیارد دلار پول بلیت هواپیمای خارجی پرداخت کردند که بیشتر هم شامل کشورهای همسایه ما می‌شود. این در حالی است که در این منطقه ما از نظر حمل‌ونقل هوایی رتبه اول را داشتیم و اکنون چرا نباید اول باشیم و چرا مردم ما با پروازهای دیگر بلیت بخرند تا به شرق و غرب و کشورهای دیگر بخواهند سفر کنند و حتی در ایام حج بخش قابل توجهی از انتقال حاجیان توسط هواپیمای خارجی صورت گیرد بنابراین خرید این هواپیماها یک کار بزرگی است و اشتغال هم ایجاد می‌کند و هم به طریقی این هواپیماها توریست را وارد کشور می‌کنیم.
رئیس قوه مجریه با تأکید بر اینکه یکی از راه‌های ایجاد اشتغال فعال کردن بخش خدمات است که یکی از این بخش‌ها توریسم است، افزود: بر اساس آمار کشور فرانسه در سال گذشته میلادی 83 میلیون توریست داشت این در حالی است که ایران از نظر جاذبه تاریخی بیشتر از فرانسه است و کشوری چهار فصل با این همه جاذبه هستیم بنابراین باید صنعت توریست را فعال کنیم که یکی از لزوم فعال کردن این صنعت ساخت هتل، راه‌آهن و حمل‌ونقل هوایی است. بنابراین شرایط امروز ما برای حرف زدن با دنیا و معاملات اقتصادی ما با گذشته کاملاً متفاوت است.
... ما باید محیط کسب و کار را بهبود ببخشیم، شرایط بانکی را اصلاح کنیم همچنین شرایط گمرکی و بیمه کشور را اصلاح کنیم و همچنین باید مبارزه جدی با فساد داشته باشیم بنابراین همه باید دست به دست هم دهیم تا ایران ساخته شود به اعتقاد بنده امید مردم و امید دولت به این مردم و آینده کشور از هر زمان دیگری بیشتر است و به خوبی می‌توانیم با همکاری یکدیگر اشتغال جوانان را درست کنیم و رشد و توسعه برای کشور بیافرینیم و هم بتوانیم در رقابت با کشورهای منطقه و بزرگ جهان پیش برویم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما باید از تجارب کشورهای دیگر در بخش‌های مختلف از جمله ایجاد اشتغال استفاده کنیم، تمام کشورهایی که در بخش اقتصاد موفق بوده‌اند توانسته‌اند سرمایه خارجی را جذب کنند که از جمله این کشورها می‌توان به چین، هند، کره جنوبی اشاره کنیم و به طور کلی این کشورها توانسته‌اند سرمایه خارجی را به خوبی جذب کنند و مشارکت بالایی داشته باشند و بتوانند بازار به دست بیاورند. بنابراین ما هم باید مشارکت کنیم، بازار خارجی به دست بیاوریم و با مشارکتمان اشتغال برای جوانان ایجاد کنیم.
روحانی در پاسخ به این سؤال که آیا در گفت‌وگوهای اقتصادی خود با کشورهای دیگر به بازارهای خارجی مورد نظر پرداخته‌اید یا خیر، گفت: الان در قراردادهای اخیر بحث روی این است که 30 درصد از تولیدات در داخل کشور صادر شود یعنی در یک جایی با هم مشارکت کنیم و 30 درصد آن به خارج از کشور صادر شود.

.... گفته نشود که پول ما صد میلیارد یا بیشتر یا کمتر است هر چقدر که می‌خواهد باشد به هر حال هر چقدر که بوده این پول‌ها آزاد شده و ما اصلاً از این پول‌ها نمی‌خواهیم استفاده کنیم، اگر امروز می‌خواهد سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور شود قرار است آنها با سرمایه‌گذار و صنعتگر داخلی ما با یکدیگر مشارکت کنند و عمدتاً هم بخش خصوصی باید وارد میدان شود و با هم مشارکت کنند و در این میان هم دولت تسهیلات لازم را فراهم کند و از صادرات آن کالا به خارج و با مصرف بخشی از ‌آن کالا در داخل اقساط پرداخت شود و ما مالک شویم، مبنای ما در بخش‌های نفت، گاز، خودرو و غیره این نیست که پول نفت را ببریم و خرج کنیم زیرا مبنای اصلی آن است که سرمایه‌گذاری خارجی بیاید و با هم مشارکت کنیم که کارآفرینان ما باید این بار را بر عهده بگیرند.
رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که در قراردادهای اخیر خرید هواپیماها شاهد خرید 12 هواپیمای غول‌پیکر هستیم که تنها استفاده آن در عرصه بین‌المللی است، لزوم خرید این هواپیماها در حالی که استفاده داخلی ندارند چیست، گفت: خرید هواپیماهایی که قراردادشان بسته شده و یا تعدادی هم در حال عقد قرارداد هستند که شامل 140 فروند هواپیما می‌شود که از این تعداد هواپیماهای بزرگ 380 که اشاره کردید تنها 12 فروند را شامل می‌شود و 7 فروند آن را هم می‌توانیم تعویض کنیم بنابراین تنها 5 فروند قرارداد آن بسته می‌شود که برای امسال هم نیست و در سال‌های آتی تحویل ما می‌شد.
روحانی ادامه داد: شما می‌دانید که مسافرت‌های طولانی را هم شاهد هستیم و مردم ما قصد مسافرت به کشورهای مختلف از جمله استرالیا، ژاپن و ... را دارند که در این شرایط ناچارند به کشورهای همسایه بروند و از آنجا و از هواپیماهای کشورهای دیگر استفاده کنند که در اینجا باید تأکید کنم ما به هواپیماهای دورپرواز نیاز داریم و قطعاً هم به این 12 فروند هواپیما هم نیاز داریم.
رئیس‌جمهور درباره قراردادهای جدید ایران برای خرید هواپیما از فرانسه، توضیح داد: هواپیماهای دورپرواز قطعاً موردنیاز جمهوری اسلامی ایران است، ما قطعاً به این 12 فروند هواپیما نیازمندیم، ثانیاً این اولین هواپیماهایی نیست که در اختیار ما قرار می‌گیرد، برای دورپرواز چه کاری باید انجام دهیم، یا باید سراغ شرکت‌های دیگر برویم و یا باید از همین شرکت خریداری کنیم، این هواپیماها جزو هواپیماهایی هستند که بسیاری از کشورها از آنها استفاده می‌کنند.
وی یادآور شد: از 140 فروند هواپیما، 12 فروند مورد نیاز ماست، دو نوع هواپیما در قراردادهای جدید قرار است خریداری شوند و از این دو نوع قرار است 140 فروند هواپیما خریداری شوند و  این تعداد بسیار کم است و برای پروازها و مسیرهای دور مورد نیاز است، قبلاً هم هواپیماهای دورپرواز داشته‌ایم که می‌توانستند 14 الی 15 ساعت پرواز داشته باشند، الان هم به این نوع هواپیماها نیازمندیم.
...، برای حمل‌ونقل ریلی به دنبال نوع جدید هستیم و حمل‌ونقل ریلی ما تقریباً به‌صورت برقی نبوده است، باید به سمت برقی‌شدن حمل‌ونقل ریلی پیش رویم و قطارهای سریع‌السیر به میدان بیایند.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برنامه‌های دولت برای اشتغال و بیکاری جوانان نخبه و نابغه و تسهیل امر ازدواج آنان چیست، گفت: اشتغال تنها با رونق اقتصادی درست می‌شود،‌ راه دیگری نیست و راه دومی هم وجود ندارد، برای رونق اقتصادی هم باید از توان داخلی‌مان استفاده کنیم و هم از منابع خارجی بهره‌برداری کنیم، ما در برنامه 5 ساله آن‌طور که سیاست‌های کلی نظام تدوین شده، به دنبال رشد 8 درصدی باید برویم.
...ممکن است در تورم به عدد 8 درصد برسیم و این هدف محقق شود، اما در رشد و توسعه اقتصادی برای سال آینده پیش‌بینی دولت این است که به 5 درصد برسیم، در رفع مشکل بیکاری هدف‌مان این است که به سمت تک‌رقمی شدن درصد افراد بیکار جامعه پیش رویم،‌ البته همان‌طور که می‌دانید سالانه حدود 900 هزار تا یک میلیون نفر جوان تحصیل‌کرده وارد جامعه می‌شوند و بنابراین اگر بتوانیم وضع موجود را حفظ کنیم، خوب است.
رئیس قوه مجریه کشورمان در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید طی 10 سال گذشته هزار میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم، درحالی‌که میزان اشتغال خالص صفر بوده و رشد سرمایه‌گذاری هم شرایط خوبی نداشته است. ما باید رشد سرمایه‌گذاری و اقتصادی داشته باشیم تا در کنار آن اشتغال به وجود آید.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ما ایجاد اشتغال است، گفت: در نشست مطبوعاتی که با رئیس‌جمهور فرانسه داشتم، آقای اولاند درباره سرمایه‌گذاری‌ها در ایران گفت که یکی از اهداف آنان برای کار با ایران، ایجاد اشتغال برای جوانان ایران است، بنابراین اشتغال امر بسیار مهمی است که از اهداف بزرگ دولت یازدهم محسوب می‌شود.
... اگر سالانه یک میلیون فرصت شغلی هم ایجاد کنیم باز هم خیلی معلوم نیست که درصد جامعه بیکار کشور پایین آید، بنابراین اگر بتوانیم وضع موجود را حفظ کنیم، اقدام خوبی انجام شده است، جمعیت تحصیل‌کرده‌ای که هر سال به جمع بیکاران کشور اضافه می‌شود، حدود یک میلیون نفر هستند.
رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سؤالی درباره لزوم استفاده صنایع تولیدی داخلی از ایده‌های نخبگان جوان، گفت: جمهوری اسلامی ایران در برخی زمینه‌های دانش، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است، مانند علوم هوافضا، نانو و بیوتکنولوژی، حرکت خوبی در برخی زمینه‌ها در کشور انجام شده و امروز خوشبختانه در برخی زمینه‌ها جزو 10 کشور اول دنیا هستیم.
... در سیاست خارجی : ما رابطه خوبی با کشور چین داریم و با ژاپن هم ان‌شاءالله در آینده رابطه خوبی خواهیم داشت، همان‌طور که کشور ژاپن رسما اعلام کرده تحریم‌ها برداشته شده است، با هند و کره جنوبی هم روابط خوبی داریم، می‌خواهیم باکشورهای آفریقایی هم روابط و مناسبات خوبی داشته باشیم.
رئیس‌جمهور همچنین تأکید کرد: ما به دنبال داشتن روابط و مناسبات خوب با تمام کشورهای آسیایی هستیم، در کشورهای آفریقایی فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، هر کشوری یک مزیت خاص خودش را دارد، با آمریکا هم همین‌طور، چه آمریکای جنوبی، چه آمریکای لاتین و چه آمریکای شمالی و کشورهای مختلف‌، حتی اگر کارآفرینان ایالات متحده آمریکا این آمادگی را داشته باشند که به ایران بیایند و در جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری کنند، ما مشکلی نداریم،‌ما می‌خواهیم با تمام دنیا کار و فعالیت کنیم، تنها اروپا نیست، البته قاره آسیا برای ما دارای اهمیت خاصی است.
... ما نمی‌خواهیم با کسی تسویه‌حساب کنیم، ما باید از فرصت‌ها نهایت استفاده را ببریم.
... ما دوستان گذشته‌مان را نباید فراموش کنیم،...، اما نگاه‌مان باید به آینده و فرصت‌های پیش رو باشد.
... ملت ایران این گذشت را دارد که اگر ( عربستان ) دیگران خطایی کردند، از آن بگذرد، اما به شرطی که خطای خودشان را جبران کنند، اما اگر این کشورها به رفتارهای گذشته‌شان ادامه دهند، اولا به ضرر خودشان است، ثانیاً ما اگر موردی لازم باشد که برخورد قاطعی با آن داشته باشیم، انجام می‌دهیم، چون دوستی و مهر یک‌طرفه امکان‌پذیر نیست.
...ما به دنبال آن نیستیم که قدرت فائقه منطقه باشیم.
...، چرا کشورهای دیگر در حال توسعه باشند و کشورهای مسلمان از این امر برخوردار نباشند.
... چرا کشورهای مسلمان باید این همه مشکل داشته باشند و کشوری مانند افغانستان و پاکستان از مشکلات زیادی برخوردار باشند بنابراین خواست ما آن است که بتوانیم به کشورهای منطقه کمک کنیم و مشکلات آنان را حل کنیم و ان‌شاءالله روزی در مسیر همکاری برای توسعه با آنان قرار بگیریم نه آنکه خدای ناکرده به رقابت‌های تخریبی با یکدیگر بپردازیم.
... و مبارزه با تروریست را یکی از ضرورت‌های ثبات منطقه می‌دانیم.
... ما دلمان می‌خواهد که تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه حفظ شود، تجزیه‌ای رخ ندهد و ما آینده کشورها را به عهده خود مردم هر کشور می‌دانیم و برای اینکه با تروریسم مبارزه کنند، برای اینکه ما با معارضین خود صلح کنند و یا برای اینکه آتش‌بس کنند ما آمادگی هر گونه کمکی را داریم.
... تنش به نفع آن کشورها و منطقه نخواهد بود البته کشورهایی هستند که متأسفانه به دنبال تنش میان کشورهای دیگر هستند اما خیال واهی دارند که این تنش‌ها به نفع آنها خواهد بود اما این تنش به نفع هیچ کشور منطقه نخواهد بود.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال دیگری درباره تلاش دولت درباره حل مسئله محیط زیست و خودروهای فرسوده و آلودگی کلانشهرها تصریح کرد: یکی از هدف‌هایی که دولت از روز اول دنبال کرده مسئله محیط زیست است که اگر یادتان باشد اولین مصوبه هیأت وزیران در اولین روز در رابطه با دریاچه ارومیه بود و ما در رابطه با محیط زیست  اهتمام ویژه داریم و برخی نوشته بودند که دولت محیط زیستی و این حرف به دور از واقعیت نیست که محیط زیست برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.
وی ادامه داد: محیط زیست بخش‌های مختلفی دارد روزی که گردوغبار از کشور دیگر می‌آید همه حواس‌ها به گردوغبار منعطف می‌شود و روزی که هوا ساکن می‌شود و در شهرهای بزرگ ما آلودگی هوا زیاد است همه ذهن‌ها به این امر منعطف می‌شود بنابراین ما باید همه مسائل محیط زیست خود را حل کنیم.
روحانی تصریح کرد: یکی از این مسائل آلودگی هوا در کلانشهرهاست که یکی از دلایل آن خودروهای فرسوده است که ما باید اصلاحات زیادی را انجام دهیم و در مسائل گرمایی خانه‌ها باید تحولی رخ دهد و دولت باید در این زمینه اقداماتی را انجام دهد، مردم باید کمک کنند و یاری دهند، برخی از کارخانه‌ها باید اصلاحاتی در آن انجام شود تا آلودگی ایجاد نکند و یکی از آنها خودروهای فرسوده است که مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند.
رئیس جمهور تصریح کرد: دولت این کار را انجام داده است و شروع کرده فعلاً دولت درباره 90 هزار خودروی فرسوده کمک‌های بانکی را انجام داده است تا حل و فصل شوند و این کار را ادامه خواهد داد و امیدواریم.
روحانی افزود:‌ امیدواریم قانون به خوبی اجرا و پیاده شود و برای من به عنوان کسی که مسئولیت اجرای قانون اساسی را برعهده دارم و پاسدار قانون اساسی در قسم‌نامه خودم هستم و قسم خوردم که پاسدار قانون اساسی باشم برای من این امر بسیار مهم است و امیدوارم همه نهادها و همه کسانی که در این زمینه مسئولیت دارند به این مسئله توجه ویژه داشته باشند.
... و نباید شائبه مهندسی شدن انتخابات در ذهن کسی بیاید و در این راستا همه باید تلاش و کار کنند.

رئیس جمهور در 13 بهمن 1394: از مردم خواهش می‌کنیم به این امر توجه کنند که حضور آنها در پای صندوق‌های رأی بسیار اهمیت دارد و مردم به این مسئله توجه دارند و ما باید بهترین‌ها را انتخاب کنیم و همه مشکلاتی مانند مسئله اشتغال و محیط زیست و مشکلات منابع آب و جذب  سرمایه گذاری داریم و شما به آن اشاره کردید دولت به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه کار کند و باید مجلس و قوه قضاییه نیز در این زمینه به دولت کمک کنند.
روحانی با بیان اینکه من خدا را شکر می‌کنم که تاکنون هماهنگی خوبی را با دو قوه دیگر داشته‌ایم و ان‌شاءالله تا پایان همین‌گونه خواهد بود و روز گذشته نیز دیدار خوبی داشتیم و یکی از بحث‌ها ما در این زمینه انتخابات بود و امیدواریم این هماهنگی‌ها و همکاری‌ها ادامه یابد و مردم وقتی می‌خواهند انتخاب کنند به همه مشکلات توجه کنند و افرادی را انتخاب کنند که دارای تجربه بالاتر و دانش بیشتری هستند.
... باید از تجربیات در انتخابات گذشته استفاده کنیم و افرادی را انتخاب کنیم که بتوانند با لیاقت‌های بیشتر مسئولیت‌ و رسالت‌های بیشتری را که بر دوش دارند، انجام دهند.
... نیازمندیم به نمایندگان با تجربه و نمایندگانی که بتوانند این بار مسئولیت را راحت‌تر و بهتر برعهده بگیرند.
... در عین حال مردم بتوانند بهترین‌ها و صالح‌ترین‌ها را انتخاب کنند که قوا بتوانند با یکدیگر تعامل بهتری داشته باشند حتماً به نفع مردم است و مردم حتماً مصحلت خودشان را به خوبی می‌دانند و بنده خواهش می‌کنم که مردم اهمیت این مسئله را بیشتر مدنظر قرار دهند.
انتهای پیام/

نظرات() 
lubaocana.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 02:06 ب.ظ
What's up, yeah this piece of writing is
actually fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging.
thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ayatollahi-alireza.Tehran.Iran. علی رضا آیت اللهی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :